Choď na obsah Choď na menu
 


Kuriatka

8. 6. 2010

Vyšľachtená je z kury divej, ktorá pochádza z Indie a juhovýchodnej Ázie.
Poznáme veľa druhov.
Zaraďujeme ich medzi hrabavce . Je prispôsobená životu na zemi. Majú zavalité telo , silné nohy , pomerne krátke krídla . Dobre bežia, ťarbavo a ťažko lietajú.

kuryPotravu hľadajú na zemi, pričom zem rozhrabávajú.

Kura domáca je dôležitý úžitkový vták. Perie je rozličnej farby a nie je mastné, takže voda ním ľahko preniká. Preto sa kura nastrašene schováva pred dažďom.
Nohy s pevnými pazúrmi sú dobré na hrabanie.

Kohúty sa nápadne líšia od sliepok. Kohút je väčší a máva pestrejšie farby. Vo chvoste má obyčajne dlhé a oblúkovite zahnuté perá – kosierky, hrebeň a laloky má väčšie. Kohúty majú na nohách ostrohy.

Kura žije v kŕdľoch.
Živí sa zrnom, v rozhrabanej zemi hľadá hmyz a červy. Odštipkáva aj šťavnaté časti rastlín.
Rozmnožuje sa vajciami. Keď sliepke neodoberáme vajcia, znesie 15-20, prestane znášať a začne na nich sedieť. Kohút nesedí na vajciach. Po troch týždňoch sa vyliahnu kuriatka. Zarastené sú jemným páperím. Len čo obschnú, začnú behať s kvočkou a hneď si samy zbierajú potravu. Kura je nekŕmivý vták.

kuriatkaSliepka za deň znesie 1 až 2 vajcia. Do roka môže byť až 350 kusov. Aby neprestali nosiť, treba im vajíčka každý deň odoberať. Inak by si pripravili hniezdo a pokúsili by sa z vajec vysedieť kuriatka.

Tvrdú potravu rozdrobujú kury v žalúdku. Pomáhajú im v tom aj malé kamienky, ktoré pravidelne dopĺňanú prehĺtaním. Pomocou týchto kamienkov potravu rozdrvia.